Sąnario kremzlės medžiagų apykaita
Normali kremzlės funkcija yra nulemta nuolatinio kitimo tarp slėgio padidėjimo ir slėgio sumažėjimo sąnario viduje. Nors kremzlės neturi nervų, kraujagyslių ir limfagyslių, šis besikeičiantis slėgis sukelia siurbimo veiksmą, kuris leidžia maistinėms medžiagoms patekti į kremzlę, o iš jos pašalinti medžiagų apykaitos atliekas.
Medžiagų apykaitai kremzlėje įtakos turi daug veiksnių:
- Gerai veikiantys reguliavimo mechanizmai. Manoma, kad kremzlės medžiagų apykaitą reguliuojant dalyvauja ne viena medžiaga, tame tarpe citokinai, augimo faktoriai, kolageno fragmentai, vitaminai bei mineralai.
- Fizinis aktyvumas taip pat gali turėti skirtingą poveikį kremzlės metabolizmui. Per didelis krūvis ar nuolatinis stresas gali prisidėti prie nepageidautinų pokyčių. Kita vertus, jei sąnarys nejudrus, ar smarkiai sumažėja jo apkrova, tai sumažina ir chondroicitų aktyvumą, todėl tarpląstelinės medžiagos išskiriama mažiau. Norint palaikyti sveiką sąnario kremzlę, svarbu palaikyti optimalią fizinio krūvio pusiausvyrą, neperkrauti sąnarių, bet ir neduoti jiems „tinginiauti“, kad kremzlinio audinio skilimas neviršytų sintezės.
- Svarbu visiems kremzlės komponentams gauti pakankamai sintetinti reikalingų molekulių ir jas tinkamai pasisavinti. Todėl reikalinga tinkama mityba, užtikrinanti, kad sąnarių kremzlių sintezei nepritrūks jokių medžiagų.