Skip to main content

Niacinas (vitaminas B3) dar kitaip vadinamas nikotino rūgštimi, nikotinamidu (nikotino rūgšties amidu) ir vitaminu PP. Niacino yra ir grūdų produktuose, ir mėsoje, tačiau jo pasisavinimas geresnis iš mėsos produktų, o iš grūdų produktų jis siekia tik 30 procentų. Niacino pasisavinimą neigiamai veikia alkoholis ir kai kurie vaistai.

Niacinas dalyvauja organizmo energijos apykaitoje ir padeda paversti maisto medžiagas energija, todėl padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį. Jis įeina į svarbių oksidacijos – redukcijos reakcijoms kofermentų nikotinamido adenino dinukleotio (NAD) ir nikotinamido adenino dinukleotido fosfato (NADP) sudėtį. Kofermentai NAD ir NADP būtini daugelio lipidų, taip pat ir ceramidų, reikalingų odos barjerinei funkcijai, sintezei.

Šie fermentai taip pat dalyvauja ląstelių energijos metabolizme ir aktyvuoja daugiau nei 200 fermentų dehidrogenazių, būtinų elektronų transportui ir kitoms kvėpavimo reakcijoms ląstelėse.

Tai ypač svarbu odai, kaip didžiausiam žmogaus organui, sunaudojančiam daugybę energijos. Be to, iš istorijos žinomi klasikiniai niacino trūkumo (pelagros) požymiai susiję su odos struktūros pakitimais, kas patvirtina, kad niacinas padeda palaikyti normalią odos būklę.

Leave a Reply