Skip to main content

Sąnariai yra kaulų jungtys, nuo kurių priklauso kūno paslankumas ir judesių amplitudė. Sąnarių funkcija ir judesių laisvumas taip pat susijusi su kaulų, raiščių bei raumenų gera būkle.

Kiekvieną sąnarį sudarančio kaulo galą dengia kremzlė, kurios funkcija ypač svarbi užtikrinant tolygų ir sklandų judėjimą. Ji padeda sumažinti trintį, kad kaulai nesitrintų vienas į kitą, paskirstyti apkrovą bei sumažinti apkrovas, gaunamas judesio metu.

Būtinos medžiagos sąnariams:

  • Kolagenas yra pagrindinis ir gausiausiai aptinkamas jungiamojo audinio tarpląstelinės medžiagos struktūrinis baltymas, kurį sudaro amino rūgštys. Hidrolizuotas kolagenas yra suskaldomas į mažus peptidus ir turi daug mažesnę molekulinę masę, palyginti su natūraliu kolagenu. Vartojant per burną, hidrolizuotas kolagenas iš žarnyno absorbuojamas į kraują tiek mažų kolageno peptidų, tiek laisvųjų aminorūgščių pavidalu.
  • Chondroitino sulfatas yra vienas iš pagrindinių kompleksinių heteropolisacharidų, priklausančių glikozaminoglikanų klasei. Chondroitino sulfato gausu visuose žinduolių ir žmogaus jungiamuosiuose audiniuose, ypač kremzlėse, odoje, kraujagyslėse, raiščiuose ir sausgyslėse.
  • Gliukozaminas yra aminosacharidas, sintetinamas iš gliukozės, glikoproteinų ir glikozaminoglikanų. Gliukozamino yra beveik visuose žmogaus kūno audiniuose, ypač jungiamuosiuose audiniuose, o didžiausia koncentracija yra kremzlėse. Ištirta, kad vartojant gliukozamino sulfato pavidalu, žmogaus organizmas greitai absorbuoja apie 90 % gliukozamino.
  • Hialurono rūgštis yra didelės molekulinės masės glikozaminoglikanas, viena hidrofiliškiausių (vandenį mėgstančių) molekulių gamtoje. Kūne hialurono rūgštis aptinkama jungiamuosiuose audiniuose, taip pat ir kremzliniame audinyje.
  • Vitaminas C (askorbo rūgštis) yra unikali savo poveikiu maistinė medžiaga, reikalinga organizmui kaip antioksidantas ir daugelio fermentinių reakcijų kofaktorius. Vitaminas C žmogaus organizme nėra sintetinamas, todėl svarbu užtikrinti, kad jo nepritrūktų. Vaisius ir daržoves sandėliuojant, vitamino C kiekis juose palaipsniui mažėja, taip pat didelė dalis šio vitamino suyra termiškai apdorojant maistą, todėl priklausomai nuo sezonų kaitos ir mitybos visavertiškumo, vitamino C gali prireikti vartoti papildomai. Askorbo rūgšties poreikis padidėja, kai organizmui tenka funkcionuoti padidintu krūviu (pavyzdžiui, intensyviai sportuojant, ar patiriant didelę įtampą. Taip pat pastebėta, kad daugiau vitamino C reikia rūkantiems žmonėms. Yra žinoma, kad vitaminas C dalyvauja daugelyje biocheminių reakcijų kaip elektronų donoras ir kofermentas įvairiems fermentams, taip pat ir fermentams dioksigenazėms, kurie padeda stabilizuoti kolageno molekulės struktūrą. Normali kolageno sintezė svarbi daugeliui organizmo audinių, nes daugumoje jų (kauluose, kremzlėse, sausgyslėse, kraujagyslėse, dantenose, odoje) yra kolageno.
  • Vitaminas D3 (cholekalciferolis) yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris sintetinamas žmogaus odoje, epidermio gilesniuosiuose sluoksniuose, veikiant ultravioletiniams (UV-B) saulės spinduliams. Mokslininkai ištyrė, kad žiemą šio vitamino nepakanka daugiau kaip 80 % mūsų platumos gyventojų. Net ir vasarą daliai žmonių vitamino D sintezė organizme nebūna pakankama. Vitamino D gaunama ir iš augalinės bei gyvulinės kilmės maisto produktų, tačiau natūraliai maisto produktuose jo kiekiai nėra dideli. Vitaminas D dalyvauja daugybėje organizme vykstančių procesų ir atlieka daug funkcijų, iš kurių viena svarbiausių yra palaikyti tinkamą kalcio ir fosforo koncentraciją organizme. Ši pusiausvyra svarbi ir ląstelėse vykstantiems procesams, ir kaulų mineralizavimui, ir nervų bei raumenų funkcijai. Vitaminas D padeda palaikyti normalią kaulų bei dantų būklę. Yra žinoma, kad tam tikras vitamino D kiekis būtinas efektyviai kalcio absorbcijai ir normalių kalcio ir fosforo koncentracijų palaikymui, kas savo ruožtu būtina normaliam kaulų bei dantų mineralizavimui užtikrinti. Jei organizme nebūtų vitamino D, būtų pasisavinama tik apie 15 % kalcio ir apie 60 % fosforo. Taip pat nustatyta, kad vitaminas D padeda palaikyti normalią raumenų funkciją. Organizme trūkstant vitamino D, raumenys silpsta.

Leave a Reply