Skip to main content

Sąnariai yra kaulų jungtys, nuo kurių priklauso kūno paslankumas ir judesių amplitudė. Sąnarių funkcija ir judesių laisvumas taip pat susijusi su kaulų, raiščių bei raumenų gera būkle. Kiekvieną sąnarį sudarančio kaulo galą dengia kremzlė, kurios funkcija ypač svarbi užtikrinant tolygų ir sklandų judėjimą. Ji padeda sumažinti trintį, kad kaulai nesitrintų vienas į kitą, paskirstyti apkrovą bei sumažinti apkrovas, gaunamas judesio metu.

Sąnario kremzlės struktūra

Sąnario kremzlė sudaryta iš kieto, lankstaus audinio ir yra lygiu paviršiumi. Kremzlinis audinys sudarytas iš skaidulinės medžiagos, jame nėra kraujagyslių ar limfagyslių.

Ląstelės chondrocitai sudaro nuo 2 iki 10 % sąnario kremzlės tūrio, o likusi dalis –  šių ląstelių sintetinama tarpląstelinė medžiaga, sudaryta iš vandens ir į stambiamolekulinę struktūrą susijungusių baltymo kolageno, proteoglikanų (proteinų, susijungusių su angliavandeniais – mukopolisacharidais) ir nekolageninių baltymų.

Baltymo kolageno fibrilės jungiasi tarpusavyje, sudarydamos fibrilinį tinklą, suteikiantį sąnario kremzlei standumą ir stiprumą. Kremzlių proteoglikanai (dar vadinami agrekanais) yra didelės molekulinės masės ir turi būdingą butelių šepečio struktūrą, kurioje chondroitino sulfato ir keratano sulfato glikozaminoglikano grandinės jungiasi prie baltymo šerdies.

Agrekanai sulaiko savyje daug vandens, įsiterpia į kolageno fibrilių tinklą ir suteikia kremzlei lankstumo, elastingumo bei atsparumo spaudimui.

Sveikame sąnaryje kolagenas sudaro apie 60 % kremzlės sausos masės, proteoglikanai sudaro 25–35 %, o ne kolageno baltymai ir glikoproteinai – likusius 15–20 %. Sąnario kremzlės komponentų optimalus procentinis santykis ir nepakitusi struktūrinė tvarka ir užtikrina geras mechanines šio audinio savybes.

Leave a Reply