Skip to main content

Stangri ir skaisti oda, vešlūs, žvilgantys, tvirti plaukai – ne tik kūno grožio elementas, bet ir ženklas, kad organizmas sveikas ir funkcionuoja tinkamai.

Svarbūs faktai apie odą ir plaukus

  • Oda yra didžiausias žmogaus organas, sudarantis apie 5 proc. viso kūno svorio. Oda veikia kaip natūralus barjeras tarp vidinės ir išorinės aplinkos, todėl atlieka svarbų vaidmenį apsaugant nuo mechaninių ar cheminių pažeidimų, mikroorganizmų, ultravioletinių spindulių. Gausus odos kraujagyslių tinklas susijęs su audinių mityba, kūno temperatūros reguliacija, žaizdų gijimu ir imuninėmis reakcijomis.
  • Stiprumą ir standumą odai teikia tarpląstelinės medžiagos pagrindinė dalis – kryžmiškai tarpusavyje susietų struktūrinio baltymo kolageno fibrilių tinklas. Odoje esančio kolageno kiekis lemia odos storį. Įdomu tai, kad visų amžiaus grupių moterų odoje kolageno kiekis yra mažesnis nei vyrų odoje.
  • Kita svarbi odos tarpląstelinės medžiagos sudėtinė dalis yra hialurono rūgštis. Hialurono rūgštis yra mukopolisacharidas, glikozaminoglikanas, kuris pasižymi unikaliu gebėjimu surišti ir išlaikyti vandens molekules, taip suteikdamas odai drėgmės ir elastingumo.
  • Oda keičiasi laikui bėgant. Su amžiumi mažėja hialurono rūgšties kiekis bei odos kolageno gamyba, senstanti oda tampa plonesnė, sausesnė ir praranda elastingumą. Ryškiausias odos senėjimo požymis yra raukšlės. Smulkios veido raukšlelės išryškėja jau apie 40 ar 50-uosius metus.
  • Plaukai ir nagai yra odos priedai ir jų būklė glaudžiai susijusi su odos būkle. Plauko folikulas, nors labai mažas, yra vienas iš sudėtingiausių žmogaus kūno organų, kuriame nuolat vyksta atsinaujinimas. Plauko folikulo pagrindą sudaro plauko svogūnėlis, kuriame auga ir dalijasi gyvos ląstelės. Kraujagyslių pagalba plaukų svogūnėlio ląstelės aprūpinamos maisto medžiagomis ir hormonais, kurie įtakoja plaukų augimą ir struktūrą įvairiais gyvenimo laikotarpiais.
  • Pigmentas melaninas, gaminamas ląstelių melanocitų ir nuolat išskiriamas plaukams augant, suteikia jiems spalvą. Kol ląstelėse antioksidaciniai mechanizmai veikia tinkamai, plauko spalva išlieka ryški. Kai antioksidantų gynybos sistema plauko folikule ima silpnėti, melanocitai žūsta ir palaipsniui vis mažėjant melanino plaukas papilkėja, o vėliau tampa ir visai baltas – pražyla.
  • Odos ir plaukų būklei daug įtakos turi įvairūs išoriniai veiksniai: grožio procedūros, oksidacinis stresas, sukeltas UV spindulių, rūkymo ir kitų išorinių dirgiklių. Oksidacinis stresas sukelia odos plonėjimą ir lygumo praradimą, plaukų depigmentaciją ir amžiaus sukeltą plaukų papilkėjimą, bei yra vienas iš mechanizmų, prisidedančių prie plaukų slinkimo. Laimei, organizmas turi nefermentines ir fermentines antioksidacines apsaugos sistemas, saugančias ląsteles nuo kenksmingo reaktyvių laisvųjų radikalų poveikio.
  • Didelę įtaką odos būklei ir plaukų augimo greičiui bei jų išvaizdai turi bendra žmogaus organizmo būklė: medžiagų apykaita, endokrininės bei centrinės nervų sistemų veikla. Odos atsinaujinimą ir plaukų augimą ir net jų spalvos pasikeitimą gali paveikti fizinis išsekimas, psichinė įtampa, nuolatiniai stresai, hormonų svyravimai, tam tikrų maisto medžiagų trūkumas dėl pernelyg griežtos dietos, nevisavertės mitybos ar dėl tam tikrų ligų sutrikus medžiagų apykaitai.

Leave a Reply