Skip to main content

Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris sintetinamas žmogaus odoje, epidermio gilesniuosiuose sluoksniuose, veikiant ultravioletiniams (UV-B) saulės spinduliams. Vitamino D gaunama ir iš augalinės bei gyvulinės kilmės maisto produktų, tačiau juose šio vitamino kiekiai nėra dideli. Daugiausia vitamino D randama riebioje žuvyje (lašišose, silkėse, unguriuose), kiaušinio trynyje, kepenyse, svieste, sūryje. Odoje susidarantis vitamino D kiekis ne visuomet yra pakankamas net ir vasarą, o šaltuoju metų laiku jo nepakanka daugiau kaip 80 procentų mūsų platumos gyventojų. Svarbu užtikrinti, kad šio svarbaus vitamino nepritrūktų, nes vitaminas D organizme atlieka daug funkcijų.

  • Pagrindinė gerai žinoma vitamino D funkcija – padėti palaikyti tinkamą kalcio ir fosforo koncentraciją ir įsisavinimą organizme. Šis vitaminas būtinas normaliam kaulų ir dantų vystymuisi bei augimui.
  • Vitaminas D turi reikšmės imuninei sistemai. Nustatyta, kad daugelis imuninių ląstelių (periferinės mononuklearinės ląstelės, pirmo bei antro tipo T limfocitai pagalbininkai (Th1, Th2), B limfocitai) turi vitamino D receptorius. Šis vitaminas dalyvauja užtikrinant normalų imuninės sistemos funkcionavimą.
  • Analizuojant mokslinių tyrimų duomenis, buvo prieita išvados, kad vitamino D papildai, juos vartojant po 400–1000 TV per parą iki 12 mėnesių, yra saugūs ir padeda palaikyti viršutinių kvėpavimo takų imuninę sistemą.

Leave a Reply